Na terenie kraju działa 48 punktów gastronomicznych Stop Cafe. Do końca roku zmodernizowanych zostanie 8 lokali. Grupa Orlen działa na Słowacji od 2019 roku i jest jedną z najszybciej rozwijających się sieci paliwowych na tym rynku, na którym zajmuje aktualnie czwartą pozycję. Orlen dwukrotnie powiększał sieć swoich stacji na Słowacji — czytamy w komunikacie prasowym. Po zakończeniu rebrandingu Orlen koncentruje się na poszerzeniu oferty pozapaliwowej oraz rozwoju dystrybucji paliw alternatywnych, w tym uruchomieniu pierwszych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Stacja została otwarta w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej.
Grupa Orlen weszła na słowacki rynek detaliczny w kwietniu 2019 roku. Obecnie posiada tam 20 stacji pod marką Benzina Orlen. Kolejne obiekty, po niezbędnych modernizacjach i remontach, będą dostępne dla słowackich kierowców w 2021 roku. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG.
- W tym roku koncern prawie dwukrotnie powiększył sieć swoich stacji na Słowacji.
- Nowe stacje będą zlokalizowane na terenie całej Słowacji m.in.
- Koncern podał jednocześnie, że proces rebrandingu wszystkich stacji z tego pakietu planowany jest do końca 2022 r.
- ORLEN planuje rozbudować program VITAY i pozyskać do niego aż 10 milionów uczestników, którzy zyskają dostęp do jednolitego ekosystemu do zakupu energii dla domu i transportu.
- Z kolei Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji – informował koncern w styczniu 2022 r.
- Po uruchomieniu kolejnych planowanych obiektów koncern będzie dysponować ponad 90 stacjami i wejdzie do grona 3 największych sieci w tym kraju.
Sieć oferuje także możliwość szybkiego ładowania aut elektrycznych. Z tej usługi mogą korzystać kierowcy zatrzymujący się na stacjach Benziny w Rousínovie przy autostradzie D1, Ostrava-Zábřeh, Pilsen-Borská pole oraz Hradec nad Świtawą koło powstającej autostrady D35. Według danych przedstawionych przez Orlen w lutym br., na koniec 2022 r. W sieci detalicznej Grupy Orlen funkcjonowało 3097 stacji paliw, co oznacza wzrost o 216 obiektów (r/r). Grupa Orlen prawie dwukrotnie powiększyła sieć swoich stacji na Słowacji w 2023 roku, podała spółka.
Grupa ORLEN podwoi liczbę stacji paliw na Słowacji
Obiekty będą dysponować szeroką ofertą paliw EFECTA oraz VERVA, a także gastronomii dostępnej w ramach konceptu Stop Cafe. Produkty pozapaliwowe dystrybuowane w słowackiej sieci będą pochodzić zarówno od lokalnych, jak i polskich oraz czeskich producentów. Nawet dwa miliony polskich domów może zostać zasilonych gazem dostarczonym do kraju każdym z nowych tankowców ORLENU. W stoczni Hyundai Samho Heavy Industries, w koreańskim Mokpo, odbyła się uroczystość nadania imion dwóm nowym jednostkom do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zbudowanym na potrzeby Grupy ORLEN.
Wejście Benziny na nowy rynek poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które pokazały, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone. Na rynku czeskim sprzedaż pozapaliwowa rozwija się bardzo dynamicznie, w ciągu ostatnich sześciu lat sieć Benzina zanotowała 50-procentowy wzrost w tym obszarze, a sprzedaż produktów gastronomicznych wzrosła w tym czasie trzykrotnie. PKN Orlen stał się właścicielem 79 stacji na Węgrzech, wszystkie działają już pod marką Orlen – poinformował koncern. Równolegle odbywa się rebranding stacji na Słowacji. 51 placówek działa pod logo Orlen Benzina, a w 2023 r. Zgodnie z założeniami słowacka część sieci Grupy ORLEN ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika.
Eksport polskich ziemniaków. Wykryto groźną bakterię
Marka Benzina powstała w 1953 roku, jeszcze w Czechosłowacji. Po 1989 roku Benzina, w ramach prywatyzacji, trafiła w prywatne ręce. Obecnie, już w ramach Grupy ORLEN, Benzina wraca na Słowację jako lider rynku czeskiego, na którym prowadzi 412 stacji paliw, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 25%. W ramach środków zaradczych Komisji Europejskiej warunkujących fuzję PKN Orlen i Grupy Lotos, węgierski MOL przejął 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski. Z kolei Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji – informował koncern w styczniu 2022 r.
Na rynku słowackim działa obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów. PKN ORLEN jest otwarty na przejęcia większych lub mniejszych sieci, natomiast małym operatorom stacji będzie oferował korzystną współpracę franczyzową. Orlen działa na rynku słowackim od 2019 r., kiedy to spółka otworzyła w tym kraju, w miejscowości Malacky, swoją pierwszą stację paliw. Rozwój słowackiej sieci opiera się na budowie nowych placówek oraz przejmowaniu już istniejących. Sieć należy do czeskiej Grupy Orlen Unipetrol, wchodzącej w skład Grupy ORLEN.
Na Słowacji działa już prawie 90 stacji Orlen. Zakończył się proces rebrandingu
Aktualnie słowaccy kierowcy korzystają ze stacji paliw Grupy ORLEN zlokalizowanych w obszarach miejskich w Malackach, Holicach, Lužiankach, Šelpicach, Šuranach, Strečnie, Tesárských Mlyňanach, Senci i od niedawna również w Ružomberku. Grupa Orlen otworzyła 10 nowych stacji paliw na Słowacji i z 36 obiektami znalazła się wśród 5 największych sieci na tym rynku. Nowe stacje samoobsługowe zostały uruchomione między innymi w Bratysławie i Koszycach. Po uruchomieniu kolejnych planowanych obiektów koncern będzie dysponować ponad 90 stacjami i wejdzie do grona 3 największych sieci w tym kraju. Grupa ORLEN otworzyła 2 kolejne stacje w zachodniej części Słowacji i łącznie posiada już 26 stacji na tym rynku.
“W kolejnym etapie stacje będą dostosowywane do standardów sieci Orlen. Przejęcie i rebranding pozostałych 64 stacji na Węgrzech będzie sukcesywnie realizowany do połowy 2024 r.” – stwierdził Orlen. Grupa Orlen w ramach umowy z Grupą MOL docelowo przejmie 143 stacje na Węgrzech. Zapewniamy energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków.
Rekordowo tanie paliwo na stacji. Wielka promocja tylko dziś
Do końca roku sieć Grupy ORLEN powiększy się do 50 obiektów, a dzięki przejęciu kolejnych 41 stacji od węgierskiego koncernu MOL wejdzie do grona 3 największych sieci na Słowacji. „Otworzyliśmy 10 kolejnych stacji na Słowacji, dzięki czemu Grupa Orlen zalazła się wśród 5 największych sieci na tym rynku” – napisał w środę na FxPro Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, przejęcie kolejnych stacji w ramach środków zaradczych uplasuje tam koncern „w czołowej trójce”.
Oferuje paliwa EFECTA 95 i EFECTA Diesel oraz paliwa premium – VERVA 100 i VERVA Diesel. Zgodnie z założeniami biznesowymi, zarówno nowo otwarta stacja, jak i cała słowacka część sieci Benzina, ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Grupa ORLEN, zaopatrując stacje na Słowacji, będzie korzystała przede wszystkim z Zmniejszenie ryzyka na rynku forex własnych paliw. W ofercie pozapaliwowej zaś dostępne będą zarówno produkty lokalne, jak i pochodzące z Polski i Czech. – Zgodnie ze strategią konsekwentnie rozbudowujemy również segment detaliczny.
Oznacza to, że w momencie realizacji wszystkich ogłoszonych planów akwizycyjnych, w ramach Grupy ORLEN będzie działać łącznie 88 stacji paliw na Słowacji. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod marką ORLEN będzie działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji, w tym udział stacji zagranicznych w całej sieci ma wzrosnąć z 37 proc. – Konsekwentnie wdrażamy strategię Grupy ORLEN, inwestując w dynamiczny rozwój sieci stacji paliw nie tylko w Polsce, ale również w regionie. Jednym ze strategicznych i naturalnych kierunków w tym obszarze jest Słowacja. Inwestycje w sieć stacji paliw za granicą to ważny element wzmacniania międzynarodowej rozpoznawalności marki ORLEN, ale też pozycji biznesowej.
“Obecnie już 51 placówek oferuje paliwa i usługi pod logo Orlen Benzina i jeszcze w 2023 r. planowany jest rebranding kolejnych 4 stacji” – wskazał koncern. Orlen podawał, że po uruchomieniu kolejnych planowanych obiektów koncern będzie dysponować na Słowacji ponad 90 stacjami i wejdzie do grona trzech największych sieci w tym kraju. „Skutecznie wzmacniamy markę Orlen w Polsce i regionie. Produkty i usługi z logo Orlen cieszą się tutaj coraz większym uznaniem – klienci doceniają ich jakość i innowacyjność. Będziemy dalej iść w tym kierunku – wkrótce słowaccy kierowcy będą mogli skorzystać z naszej aplikacji ułatwiającej korzystanie z oferty Orlen.
- Zgodnie z założeniami biznesowymi, zarówno nowo otwarta stacja, jak i cała słowacka część sieci Benzina, ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika.
- Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
- PKN Orlen wyjaśnił, że nowe, samoobsługowe stacje pod marką Orlen na Słowacji powstały w ramach rebrandingu 10 stacji z pakietu 25 przejętych przez Grupę Orlen od lokalnej sieci.
- Podobnie jak w Czechach, na słowackich stacjach dostępne są polskie produkty m.in.
- Koncentrujemy się na dalszym rozwoju, aby osiągnąć pozycję jednego z liderów sprzedaży detalicznej na Słowacji.
Dlatego, ze względu na swój charakter, docelowo będą one funkcjonowały pod marką ORLEN Express. Kierowcy otrzymają finalnie dostęp do pełnej oferty paliw VERVA i EFECTA. Opłaty będzie można dokonać za pomocą kart płatniczych lub paliwowych przy użyciu specjalnego panelu przy dystrybutorze. Plan obejmuje modernizacje oraz rozwój aktywów wytwórczych i infrastruktury energetycznej oraz wielkoskalowych inwestycji, m.in.
Przypomniano jednocześnie, że Grupa Orlen działa na rynku słowackim od 2019 r., kiedy to spółka otworzyła w tym kraju swoją pierwszą stację paliw. Grupa ORLEN zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów. Aktualizacja rynku 21 grudnia Wtorek zwrotny i przesilenie zimowe W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku. Nowe stacje będą zlokalizowane na terenie całej Słowacji m.in. W Bratysławie czy Koszycach, co ułatwi dalsze wzmacnianie rozpoznawalności marki ORLEN. W efekcie podpisanej umowy, liczba stacji ORLEN na Słowacji wyniesie 47, a Koncern umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.
Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR. Koncern zapowiedział jednocześnie, że po uruchomieniu kolejnych planowanych obiektów będzie dysponować tam ponad 90 stacjami i wejdzie do grona trzech największych sieci w tym kraju. – Zgodnie z zapowiedziami do końca tego roku podwoiliśmy liczbę posiadanych stacji na Słowacji. Wyniki sprzedaży pokazują, że sieć Grupy Orlen cieszy się zaufaniem kierowców i ma duży potencjał wzrostu.
– Obecnie udział rosyjskiego gazu w UE to około 18 proc. Na pewno nie uda się tego zredukować w ciągu kilku miesięcy ze względu na potrzebę rozwoju infrastruktury importowej i interkonektorowej. Jak widzimy na przykładzie Polski, jedynie konsekwentna, długoterminowa polityka surowcowa jest w stanie finalnie zapewnić bezpieczeństwo i uniezależnienie od jednego dostawcy. To samo potrzebne jest na arenie UE, jednak tutaj, nie wszystkie państwa są zgodne co do kierunku – wyjaśnia Ćwiek. W tym roku liczba ta wzrosła do 90, między innymi dzięki przejęciu 37 stacji marki Slovnaft od MOL. Kolejne siedem pod marką Benzina-Grupa Orlen ma powstać u naszego południowego sąsiada w 2021 roku.